Оцінка нерухомості по-новому: чого нам чекати від нової схеми
Раніше недобросовісні оцінювачі, користуючись тим, що не було реальної можливості перевіряти звіти про оцінку, занижували вартість майна, укладали угоди з копійчаною сумою, і таким чином зменшувалася сума податку, зазначають у ФДМ.
“За п’ять днів роботи модуля і нової бази даних звітів відмовлено в реєстрації по 417 об’єктам на загальну суму майже 135 млн гривень. Причина – занижена оціночна вартість в 2-3 рази”, – повідомив глава ФДМ Віталій Трубаров.
“Досі у нас існував Єдиний реєстр оцінок. Туди подавалася інформація оцінювачами майна. Користуватися реєстром можна було на безоплатній основі. Сьогодні одна з українських комерційних фірм (“Ві Ай Пі Департмент”, – ред.) розробила новий, так званий сервіс “Оцінка-online”. За кожну операцію з сервісом оцінювач і нотаріус повинні заплатити десь близько 390 грн. Корупція полягає в тому, що сервіс, який повинен бути безкоштовним – збирає кошти з українців в подвійному розмірі. І все це осідає в кишені приватної компанії”, – говорить юрист Ростислав Кравець.
Новий майданчик передбачає механізм оскарження вердиктів оцінювачів майна. Але на це потрібен час і додаткові гроші, додав юрист.
“У разі якщо особа не погоджується з оцінкою свого майна – вона може подати скаргу. На це є 10 днів. Вдалося оскаржити – вам пощастило, не вдалося – подавайте нову заявку на оцінку майна і платіть знову 390 грн. І, врешті-решт, якщо раніше для оформлення договору купівлі-продажу вам потрібен був один день, сьогодні це – невизначений період”, – пояснив Кравець.